گزارش سیر علمی محصلین صنف سوم دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان روز پنجشبنه مورخ ۱۴/۲/۱۴۰۲

bu_admin
Bamyan

Event dates

Event dates -

محصلین صنف سوم دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان بخاطر یادگیری و آموزش بهتر و مسلکی رشته باستان شناسی از «قلعه تاریخی ضحاک» در شرق بامیان بتاریخ ۱۴/۲/۱۴۰۲  بازدید بعمل اوردند. رهنمایی این سیر علمی را محترم پوهنیار سید هادی هدایت آمر دیپارتمنت باستان شناسی و محترم غلام علی ناشناس یکی از استادان این دیپارتمنت بعهده داشتند.

«قلعه ضحاک» که در برخی از منابع بنام شهر ضحاک نیز یاد شده است در ۱۷ کیلومتری شرق بامیان موقعیت دارد. این قلعه تاریخی در دوره های مختلف به دلیل موقعیت مهم جغرافیای و نظامی معمور بوده و نظارت سه دره کالو، شیبر و مرکز بامیان از طریق این قلعه انجام می یافته است. قلعه ضحاک از ساحات باستانی و تاریخی مهم دوره اسلامی در  ولایت بامیان بوده که همراه با هفت ساحه باستانی دیگر بامیان در لیست میراث های فرهنگی کمیته میراث های جهانی قرار دارد.

در این سیر علمی نخست محصلین با شیوه بازدید مؤثراز ساحات باستانی که از یک طرف برای آموزش و یاد گیری شان موثر باشد آشنا شدند و از طرف دیگر با نکات مهمی که بازدیدکننده گان و محصلان باید در حین بازدید از ساحات باستانی و تاریخی آنرا رعایت کند اگاهی یافتند.  آموزش مراحل سروی در تحقیقات باستان شناسی و حفاظت از میراث های فرهنگی در حین تحقیقات باستان شناختی از مسایل دیگر بود که در این سیر علمی به محصلان توسط استادان راهنما آموزش داده شد.

این سیر علمی یک روزه محصلان دیپارتمنت باستان شناسی  به همکاری ریاست پوهنتون بامیان، ریاست اطلاعات فرهنگ بامیان و اجازه بخش امنیتی حفاظت از ساحات باستانی انجام یافت. محصلان دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان از اینگونه برنامه ها استقبال نموده و امیدوار است که اینوع پروگرام های علمی افزایش یابد.

 

 

More events

Sun, Jul 07 2024 12:22 PM
Background image

مسابقات والیبال پوهنتون بامیان آغاز گردید.

مسابقات والیبال سمستر بهاری پوهنځی‌های پوهنتون بامیان امروز شنبه مؤرخ ۱۶/ ۴/ ۱۴۰۳ هـ.ش رسماََ آغاز گردید. در محفل افتتاحيه این مسابقات که در صحن پوهنتون و میدان والیبال برگزار گردیده . . .

Wed, Jun 26 2024 2:27 PM
Background image

215 تن از محصلان پوهنتون بامیان در چهاردهمین دور برنامه های آموزشی ارتقاء ظرفیت کمپیوتر فارغ گردیدند

محفل چهاردهمین دور فراغت محصلان از برنامه های آموزشی کوتاه مدت کمپیوتر به تاریخ 19/12/1445 هـ ق در سالون مرکز تکنالوژی معلوماتی و ارتباطی پوهنتون بامیان با حضورداشت مفتی حضرت محمد . . .

Tue, Jun 25 2024 8:55 AM
Background image

تدویر سمینار دو روزهٔ آموزش سیستم (HEMIS) در پوهنتون بامیان

  به‌تاریخ 4/4/1403 هـ ش سمینار دو روزهٔ آموزش سیستم (HEMIS) در پوهنتون بامیان با حضور داشت معاون امور محصلان، روئسای پوهنځی‌ها، آمرین دیپارتمنت‌ها، آمر امور محصلان و استادان دایر گردید . . .